23.07.2019r. HCV - informacje

 

Czy wiesz co to jest HCV i jaką chorobę wywołuje? 
Co zrobić, aby uniknąć zakażenia HCV?

HCV to wirus wywołujący wirusowe zapalenie wątroby typu C. Jest to choroba zakaźna, która najczęściej przebiega przewlekle. Objawy choroby mogą wystąpić dopiero po wielu latach od zakażenia, kiedy dojdzie do poważnych następstw zdrowotnych w postaci marskości, niewydolności wątroby czy raka wątrobowokomórkowego.

Każdy z nas mógł być narażony na zakażenie HCV. Sprawdź w jakim stopniu to ryzyko dotyczy również ciebie! Wejdź na: http://www.jestemswiadom.org/

 

 


23.07.2019r. Zapobieganie zakażeniom HCV

 

Zapraszamy pracowników usług pozamedycznych (fryzjerów, kosmetyczki, tatuażystów) na szkolenie online w zakresie prewencji HCV.

Szkolenie dotyczy profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą krwi (HCV, HBV, HIV) w zakładach usługowych- np. salonach kosmetycznych, fryzjerskich oraz studiach tatuażu.
Szkolenie online dostępne jest na stronie
http://www.hcv.pzh.gov.pl/Page/platforma-e-learningowa-1

Serdecznie zapraszamy!


23.07.2019r. Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

 

28 lipca Światowym Dniem Wirusowych Zapaleń Wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HBV (Hepatitis B Virus). Wirus HBV jest ok. 100 razy bardziej zakaźny niż HIV.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C) to choroba zakaźna wywołana przez wirusa HCV (Hepatitis C Virus). Do zakażenia tymi wirusami dochodzi przede wszystkim podczas: – kontaktu z zakażoną krwią, – kontaktu z zakażonymi niejałowymi narzędziami i sprzętem używanymi podczas zabiegów medycznych oraz tych stosowanych do zabiegów fryzjerskich, kosmetycznych czy tatuażu (np. cążki, nożyczki oraz inne ostre narzędzia do pielęgnacji paznokci rąk i stóp, pęsety, kolczyki, itp.), – w trakcie niezabezpieczonych kontaktów seksualnych z osobą chorą/nosicielem.

Więcej informacji na stronie: https://gis.gov.pl/kampania/hcv-jestem-swiadom/


 23.07.2019r. Jasne jak słońce

 

Ruszyła kampania edukacyjno- informacyjna „Jasne jak słońce” dotycząca skutków nadmiernego narażenia na promieniowanie UV i negatywnych aspektów korzystania z solariów. 
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania nie rezygnując ze słońca? To proste. Przestrzegaj kilku zasad:

• Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach 10.00-16.00, szczególnie w miesiącach letnich; wtedy, gdy słońce operuje najsilniej.
• Wychodząc na spacer, ubieraj się odpowiednio – osłaniaj ciało.
• Noś kapelusz – najlepiej z szerokim rondem.
• Zadbaj o właściwe okulary przeciwsłoneczne – koniecznie z filtrem UV.
• Używaj kremów z UVA i UVB. Pamiętaj, że po kąpieli w morzu lub jeziorze, musisz ponownie użyć kremu. Nawet kiedy przebywasz w mieście, po kilku godzinach ekspozycji na słońce, konieczne jest ponowne użycie kremu.

Więcej informacji znajduje się na stronie: https://jasnejakslonce.pzh.gov.pl/