Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wałbrzychu Sekcja Oświaty Zdrowotnej
i Promocji Zdrowia informuje, że w dniach
12-17 września 2016 obchodzone są Dni Spirometrii, będące częścią wieloletniej kampanii "Healthy Lungs for Life". Tegoroczne hasło obchodów to „Włącz opcję aktywną”, które ma na celu zwrócić uwagę na rolę aktywności fizycznej w leczeniu i zarządzaniu procesem zdrowienia.  Całość kampanii edukacyjnej  jest poświęcona tematowi wyboru odpowiedniej formy aktywności fizycznej do stanu płuc pacjenta.

Myślą przewodnią Dni Spirometrii jest podkreślenie znaczenia aktywności fizycznej, zarówno w zapobieganiu chorobom układu oddechowego i stymulowaniu sprawności oddechowej, jak i w hamowaniu rozwoju postępu choroby u osób z POChP oraz podtrzymaniu dobrej kondycji u ludzi z astmą oskrzelową. Właściwie prowadzona aktywność fizyczna pacjenta może bowiem doprowadzić do spowolnienia rozwoju POChP. Jednak w każdej chorobie zdarzają się okresy zaostrzenia, gdy chory po prostu nie jest w stanie ćwiczyć i prowadzić aktywnego trybu życia. Specjaliści zalecają, aby w czasie rekonwalescencji był on poddawany rehabilitacji, która pomoże poprawić kondycję.

 

Więcej informacji na temat obchodów Dni Spirometrii oraz listę placówek, które prowadzą bezpłatne badania w ramach akcji można znaleźć na stronie www.astma-alergia-pochp.pl